دوسال گذشته ستاددیه هیچ اعتبار دولتی دریافت نکرده است

مدیرعامل‌‎ ستاددیه‌کشور با اشاره به کمک ۱۶۳میلیارد تومانی خیرین در۶سال گذشته، گفت: با اتکا به کمک‌های‌مردمی در آزادی‌زندانیان غیرعمد از دوسال گذشته هیچ اعتباری از سوی دولت دریافت‌نکرده‌ایم.

1491_orig

سید اسدالله جولایی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره برنامه های ستاد دیه در ایام الله دهه فجر از آزادی حداقل ۳ زندانی در هرروز از این دهه در هر استان خبرداد وگفت: با اجرای این سیاست در تمامی استان ها پس از پایان ایام دهه فجر حداقل ۹۶۰ نفر زندانی آزاد می شوند.

آزادی ۸ هزار و ۴۹۸ نفر زندانی به کمک ستاد دیه در سال گذشته

مدیرعامل ستاد دیه با بیان اینکه در سال گذشته ۸ هزار و ۴۹۸ نفر با کمک ستاد دیه از زندان ها آزاد شدند، گفت: این تعداد حدود ۷۲۵ میلیارد تومان بدهی داشتند، البته درحال حاضر حدود ۹ هزار و ۳۶۷ زندانی غیرعمد در زندان های کشور هستند که از این تعداد حداقل ۵۳ نفر بدهکار نفقه، نزدیک به ۲۰۰۰ نفر بدهکار مهریه،  ۵۳۰۰ نفر بدهکار مالی، ۲۰۰ نفر بدهکار در حوادث کارگاهی و حدود ۱۳۰۰ نفر بدهکار حوادث رانندگی هستند.

جولایی با اشاره به اینکه بیشترین تعداد زندانی غیرعمد متعلق به استان های تهران، فارس، مازندران، اصفهان و گیلان است، تصریح کرد: از محل تسهیلات قرض‌الحسنه قریب به ۱۵ هزارنفر از سال ۸۴ تاکنون آزاد شدند.

کمک ۲ میلیارد تومانی مردم به ستاد دیه از طریق خودپردازها

وی با بیان اینکه بخش بیشتر بودجه ستاد از محل کمک های مردمی تامین می شود، گفت:  در طی ۲ سال گذشته دولت هیچ پولی را به ستاد دیه اختصاص نداده، هرچند که مجلس سال گذشته حدود ۵ میلیارد تومان برای ستاد مصوب کرد اما تاکنون یک ریال هم در اختیار ستاد قرار نگرفته  است.

جولایی با اشاره به اینکه درسال جاری حدود ۱۵۰ هزار نفر از طریق خودپردازها به ستاد دیه کمک کردند، گفت: میزان کمک های مردمی در سال جاری از طریق خودپردازها حدود ۲ میلیارد تومان است، البته از طریق مراجعه حضوری به ستاد هم ۲۰۰ نفر به میزان  یک و نیم  میلیارد تومان کمک کردند.

کمک ۳۶ میلیارد تومانی مردم به ستاد دیه درسال ۹۴

مدیرعامل ستاد دیه  با بیان اینکه در طی ۲۵ سال اخیر این ستاد ۹۱ هزار نفر را از زندان ها نجات داده است، گفت: طی شش ساله گذشته ۱۰۷۴ جشن گلریزان در کشور برگزار شده است، همچنین درسال جاری بیش از ۲۲۰ گلریزان اجرا شده، حتی در استان سیستان و بلوچستان که هم دارای مناطق نا امن بسیاری است قریب به ۲۰ گلریزان برگزار شده است.

جولایی همچنین با تاکید بر اینکه طی ۶ سال گذشته مردم ۱۶۳ میلیارد تومان به ستاد دیه کمک کردند، گفت: در سال ۹۴ مردم حدود ۳۶ میلیارد تومان برای آزادی زندانیان به این ستاد کمک کردند، البته برای آزادی زندانیان در ۹ ماهه سال ۹۴ ،  ستاد دیه پنج هزار و ۴۸۶ نفر آزادی داشته که از این تعداد ۲۱۱ نفر زن و پنج هزار و ۲۷۵ نفر مرد بودند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به اینکه ستاد ۱۷۵ میلیارد تومان فقط از صاحبان حق و طلبکاران گذشت گرفته است، تصریح کرد: پایه اعطای تسهیلات قرض الحسنه به ستاد دیه در سال ۸۵ به ثمرنشست و درآن زمان ۲۰ میلیارد تومان مجلس به عنوان قرض الحسنه برای ستاد دیه مصوب کرد.

همکاری ستاد با  سازمان اقتصاد اسلامی درجهت جذب منابع قرض الحسنه بدون کارمزد

وی گفت: درحال حاضر بانک های ملت، تجارت، رفاه و صادرات از بانک های عاملی هستند که تسهیلات قرض الحسنه به ستاد دیه پرداخت می کنند، البته مهم‌ترین اقدام ستاد با همکاری سازمان اقتصاد اسلامی ایران و بانک تجارت اعطای منابع قرض الحسنه بدون کارمزد برای آزادی زندانیان است.

جولایی با اشاره به اینکه در سال گذشته طبق آمارهای پلیس راهور ناجا ۲۲۱ هزار ۸۵۱ نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند، گفت:  همچنین۲۹۱ هزار و ۳۰۰ نفر مصدوم شدند که این آمارها بسیار نگران کننده است.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با بیان اینکه ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار موتور سیكلت درخیابان ها تردد می کنند، افزود: ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزارخودرو نیز درسطح شهر فعالیت دارند، البته با تلاش های صورت گرفته کشته ها و تلفات در جاده ها به ۱۷ هزار نفرکاهش پیدا کرده است؛ هرچندکه باید به این نکته تاکید کرد که درحال حاضر جامعه از فقر فرهنگی رنج می برد و به دلیل بی توجهی مردم به رعایت قانون تعداد بسیاری در جاده ها جان خود را از دست می دهند.

تمدید قانون بیمه شخص ثالث به مدت یکسال و نیم در سال ۹۲

وی با یادآوری اینکه ستاد دیه و کمک به آزادی زنداینان نیازمند در سال ۶۹ فعالیت خود را آغاز کرد، گفت: در آن مقطع زمانی مشکلات ستاد بسیار بود و تامین اعتباربرای آزادی زندانیان به سختی صورت می گرفت.

جولایی با یادآوری تصویب قانون بیمه شخص ثالث در سال ۷۴ ، ادامه داد: با بررسی های انجام شده، کارشناسان به این نتیجه رسیدند که قانون بیمه شخص ثالث ناقص اجرا می شود بنابراین  پس از برگزاری جلسات مختلف با کمیسیون اقتصادی مجلس و رایزنی با برخی کارشناسان درسال ۸۴ اصلاحاتی روی قانون انجام گرفت و با رای نمایندگان به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه اصلاح قانون بیمه شخص ثالث برابر اصل ۸۵ پنجساله وبه صورت آزمایشی اجرا شد، گفت: ستاد دیه اواخر سال ۹۱ طرح دائمی شدن قانون را پیشنهاد داد و پس ازآن سندیکا در سال ۹۲ طرح اصلاح قانون را ارائه کرد، اما پس از بررسی‌های بسیار قانون بیمه شخص ثالث به مدت یکسال ونیم دیگر در سال ۹۲ تمدید شد.

مدیرعامل ستاد دیه افزود: درحال حاضر اجرای قانون تا پایان اسفند جاری اعتبار دارد، بنابراین با توجه به اهمیت موضوع و توجه هیات رئیسه مجلس هفته گذشته ۶۸ ماده این قانون در راستای دائمی شدن تصویب و به شورای نگهبان ارسال شد.

شما ممکن است این را هم بپسندید