نیکوکاران سمنانی به یاری زندانیان جرائم غیرعمد شتافتند

خیرین سمنانی در جشن گلریزان سمنان، هشتصد و پنجاه میلیون ریال کمک بلاعوض و بالغ بر یک میلیارد و سیصد میلیون ریال به صورت وام، جهت آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد کمک کردند.

612ab6b194150126a6baf2d2a3c8e91e

به گزارش روابط عمومی زندانهای سمنان، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان در این مراسم که دیشب در خانه معلم سمنان برگزار شد، با اشاره به اینکه خانواده زندانیان جرائم غیرعمد، قربانیان غیرمستقیم محسوب می‌شوند گفت: آثار روحی و روانی این بازداشت‌ها بر اعضای خانواده زندانیان شاید فراتر از آسیب‌های اقتصادی باشد. امیدواریم بتوانیم با کمک خیرین، گام‌های مؤثری جهت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ناشی از حبس مرتکبان جرائم غیرعمد بر داریم.

حیدر آسیابی با تاکید بر رویکرد زندان‌زدایی دستگاه قضایی، گفت: دستور مقام معظم رهبری مبنی بر صدور حداقلی حکم حبس بوده و رئیس معزز قوه قضائیه نیز بر کاهش جمعیت کیفری زندانها تاکید دارد.

وی افزود: ما حداکثر تلاش را جهت کاهش بار جمعیت کیفری استان انجام داده ایم و در مورد آزادسازی زندانیانی که درخصوص جنبه‌های عمومی جرم، به مجازات حبس محکوم هستند، تمام ظرفیت‌های قانونی را به‌کار گرفته‌ایم. ولی در خصوص محکومین جرائم غیرعمد و مالی، با توجه به دارا بودن شاکی خصوصی، قطعا نمی‌توانیم با عفو و دیگر ابزار قانونی بستر آزادی آنان را فراهم کنیم. اینجاست که جهت برطرف سازی مشکلات این عده از زندانیان، به کمک خیرین نیاز است.

دادستان مرکز استان خاطرنشان کرد: علاوه بر کمک‌های نیکوکاران، ما در دستگاه قضایی با انجام مذاکرات اصلاحی و ارجاع به شوراهای حل اختلاف سعی در اخذ رضایت از شاکیان در قبال بخشی از بدهی آنان داریم.

در بخشی از این مراسم حجت الاسلام والمسلمین الهی با اشاره به  آیه ۲۵۴ سوره بقره اظهار داشت: خداوند در قرآن به مؤمنان فرموده از محل روزی که به شما اعطا شده، انفاق کنید و با سرمایه‌اندوزی برای آخرت، به فکر روزی باشید که راه نجات را نمی‌توان با معامله خرید و گره‌ای را گشود.

مدیر حوزه علمیه سفیران نور سمنان ادامه داد: حضرت محمد (ص) فرموده :«مردم عیال خدا هستند و محبوبترین آنها نزد خدا کسی است که به عیال خدا سود دهد و خانواده ای را شاد سازد.»

مدیر کل زندانهای استان و رئیس هیئت مدیره ستاد دیه استان سمنان نیز در این مراسم اعلام کرد: در سطح استان تعداد ۱۱۰ زندانی جرائم غیرعمد تحمل حبس می‌نمایند که حدودا ۴ درصد از جرائم کیفری را تشکیل می‌دهند.

عباسعلی عرب افزود: این عده از زندانیان مستحق دریافت کمک می‌باشند که امیدواریم بتوانیم با کمک‌های خیرین و دولت محترم این تعداد زندانی را هرچه زودتر از زندانهای استان آزاد نماییم.

 مدیر عامل ستاد دیه استان سمنان در پایان این مراسم اعلام کرد: در جشن گلریزان امسال، خیرین سمنانی جهت آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد، ۸۵۰ میلیون ریال به صورت کمک بلاعوض و بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال وام کمک کردند.

نعمت اله جدیدی افزود: امیدوارم با کمکهایی که خیرین و نیز نهادهای دولتی و خصوصی در جشن گلریزان امسال تعهد کرده‌اند، امکان آزادسازی حداکثر زندانیان نیازمند از زندانهای استان فراهم گردد تا نظاره‌گر بازگشت آنان به کانون گرم خانواده‌شان باشیم.

شایان ذکر است این مراسم با حضور حجت‌الاسلام عبدوس امام جمعه موقت سمنان، معاون استاندار، عباسعلی عرب مدیر کل زندانهای استان، سیدعباس دانایی فرماندار سمنان و مسئولین دستگاه‌های دولتی و جمعی از خیرین و نیکوکاران برگزار شد.

81659779-6542590

e2f158e4a0193bb7193a99dcf9c9ec1f

bd6c4e3bc9ad370919e4a2f4abe4a8e2

0b83f7597ce1ce48831c3f207a3d4524

463a537ed2fe5e4d026bfa6c42ff4810

81659779-6542592

شما ممکن است این را هم بپسندید